Delavnica Pinhole fotografije

Pihole fotoaparat je fotoaprat, ki ima namesto leč samo majhno luknjico (pin-hole) skozi katero pronica svetloba.  Običajno je škatlaste oblike in ima na eni strani odprtino skozi katero pada svetloba na nasprotno ploskev, kjer se izriše podoba.

Tečajniki pod mentorstvom iz škatel različnih velikosti zgradijo svoje fotoaparate in z njimi posnamejo nekaj fotografij, ki jih na koncu tudi razvijejo.

Tekom delavnice tečajniki spoznajo delovanje in zgradbo fotoaparatov in sami izdelajo lastne fotoaparate ter jih preizkusijo. 

Namen delavnice

Namen delavnice je na teoretični in na praktični način tečajnikom prikazati zgradbo, delovanje fotoaparatov in delo v temnici. Tečajniki skozi lastno delo podano znanje praktično uporabijo in izdelajo iz različnih škatel delujoče fotoaparate ter jih preizkusijo. 

S pomočjo dela v temnici se tečajniki na praktični način naučijo delo v temnici in način kako izdelati fotografije. 

Cilj delavnice: 

  • Podati znanje o razvoju fotografije. 
  • Prikaz zgradbe in delovanja fotoaprata.
  • Nadgradnja ročnih spretnosti.
  • Spodbuditi samostojno in skupinsko delo. 
  • Naučeno znanje pretvoriti v delujoč izdelek.

Pomen delavnice za dijake oziroma udeležence 

Udeleženci se tekom delavnice seznanijo z zgodovino razvoja fotografije, pomena fotoaparata kot kreativno orodje, njegovo zgradbo in delovanje. Samostojno, pod mentorstvom, izdelajo delujoče fotoaparate, jih preizkusijo in razvijekp fotografije. S svojim delom sooblikujejo skupno razstavo. 

Bistveno sporočilo delavnice

Razvoj fotografije je s pojavom digitalne fotografije spodrinil analogno fotografijo na stranski tir. Vendar se v zadnjih letih analogna fotografija s svojo pristnostjo vrača in doživlja svoj preporod in  tako ostaja živa, kljub popularnosti digitalne fotografije. 

Razumevanje in znanje osnov zgradbe in delovanja fotoaparata je tako na področju analogne kot tudi digitalne fotografije zelo pomebno in uporabniku omogoča lažje inhitrejše delo s tem orodjem in posledično pripomore k boljšim končnim izdelkom. 

Okvirni potek delavnice 

Delavnica je setavljena iz 3 medseboj povezanih delov; teoretično predavanje, praktična izdelava fotoaparatov in uporaba le teh in razvijanje fotografij. 

S pomočjo predavanja tečajniki spoznajo in se seznanijo s razvojem fotografije, pomenom fotoaparata kot kreativen pripomoček ter spoznajo sestavo in delovanje le teh na principu camere obscure in pihhole fotoaparata. 

Drugi del delavnice je posvečen praktični izdelavi fotoaparatov pod mentorstvom. Pri tem delu tečajniki na praktični način uporabijo in ponovijo prej pridobljeno teoretično znanje in  povežejo teoretično in praktično znanje v končni izdelek.  Po končani izdelavi fotoaparatov tečajniki jih na terenu preizkusijo. 

Zadnji del delavnice je posvečen delu v temnici in s tem povezanim razvijanjem fotografij. Tečajniki spoznanjo zakonitosti dela v temnici in potek razvijanja fotografij.  Tečajniki dobijo vpogled v delovanje fotoaparatov in delo fotografskega tehnika.